• Aktualności "ZAWODOWE"

          •  

             

            Prestiżowe wyróżnienie w konkursie „Energia Młodych”

             

            Ogromne wyróżnienie spotkało dla uczniów klasy 3TE kształcących się na kierunku technik elektryk, którzy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Energia Młodych” organizowanym przez firmę Energa z Gdańska. Referat na temat „E-mobilność w mojej gminie. Wizja roku 2030.” stworzony przez Artura Adamczyka, Adama Gardawskiego, Krzysztofa Zacherniaka został doceniony przez Jury konkursu.

            W ramach referatu uczniowie mieli opisać wizję Knurowa w roku 2030 z położeniem szczególnego nacisku na pozyskiwanie energii z źródeł odnawialnych oraz wykorzystanie pojazdów napędzanych energią elektryczną. Uczniowie w pracy zawarli koncepcję wykorzystania energii geotermalnej do produkcji energii elektrycznej, „produkcję prądu” za pomocą materiałów piezoelektrycznych zamontowanych wzdłuż autostrady w formie paneli ochronnych, oraz pozyskiwanie energii z kolektorów zainstalowanych na budynkach użyteczności publicznej. W części dotyczącej pojazdów knurowski zespół zaproponował montaż darmowych punktów ładowania pojazdów elektrycznych w pobliżu miejsc, które często odwiedzanych przez mieszkańców miasta takich jak: supermarkety, urzędy państwowe, szkoły i przedszkola. W efekcie wytężonej pracy powstało piętnasto stronicowe opracowanie, które zostało wysłane w marcu do oceny. Na początku kwietnia okazało się, że praca Naszych Uczniów została nagrodzona wyróżnieniem.

            W nagrodę uczniowie wzięli udział w wycieczce do Gdańska. W stolicy województwa pomorskiego uczniowie mieli możliwość zwiedzenia farm wiatrowych oraz elektrowni wodnej. Na zakończenie wycieczki uczniowie przyglądali się dyskusji, która odbyła się w etapie finałowym konkursu „Energia Młodych”. Mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie nie pójdzie na marne i w przyszłym roku uczniowie znowu wybiorą się do Gdańska – tym razem aby walczyć o wygraną.

             

               

             

            GALERIA

             


             

            II TEM testuje elektronarzędzia w Leroy Merlin  11.04.2017r.

            Uczniowie klasy II TEM zostali zaproszeni przez Leroy Merlin do testowania elektronarzędzi firmy GRAPHITE. Młodzież kształcąca się w zawodach technik elektryk i technik mechanik miała możliwość sprawdzenia swoich umiejętności praktycznych z wykorzystaniem nowoczesnych elektronarzędzi tej firmy. 

            GALERIA


             

            III miejsce w konkursie "Młody Lider Innowacji Województwa Śląskiego"

            W dniu 10 kwietnia w Zespole Szkół numer 6 w jastrzębiu-Zdroju odbył się konkurs "Młodego Lidera Innowacji Województwa Śląskiego".
            Za pracę "Zdalne sterowanie urządzeniami elektrycznymi za pomocą telefonu przez internet" uczeń klasy 2 TEM
            Dawid Przychodni otrzymał 3 miejsce. Opiekunem pracy była mgr inż. Bożena Szcześniak.

             


             

            Zajęcia zawodoznawcze w Leroy Merlin w Gliwicach

            Uczniowie klasy II Tem 24 marca w trakcie zajęć zawodoznawczych w siedzibie LiroyMerlin w Gliwicach zapoznali się z budową i eksploatacją wielu elektronarzędzi. Uczniowie kierunku mechanicznego oraz elektrycznego mieli możliwość poznania  nowoczesnych rozwiązań stosowanych w elktronarzędziach. Zorganizowany pokaz z pewnością podniósł wiedzę uczestników z zakresu omawianych zagadnień.

             

             


             

            Święto Liczby π  - 14 marca

            Liczba π to jedna z najważniejszych stałych matematycznych, w geometrii euklidesowej określana jako stosunek długości okręgu do jego średnicy. Liczba π jest też jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych, a to znaczy że nie da się jej przedstawić jako wyniku dzielenia dwóch liczb całkowitych. Na datę Święta Liczby π wybrano nieprzypadkowo 14 marca – kojarzy się ona bowiem z pierwszymi cyframi rozwinięcia dziesiętnego „3.14” oraz datą urodzin jednego z największych umysłów wszechczasów  Alberta Einsteina (14 marca 1979 r.). Jedenasta już edycja Święta Liczby π odbyła się na Uniwersytecie Śląskim. W ramach obchodów zorganizowanych w Katowicach na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii przewidziano liczne wykłady, konkursy, pokazy i warsztaty popularnonaukowe. Wykład inauguracyjny pt. „Skale wszechświata” poprowadził fizyk i dziennikarz naukowy, prowadzący portal „Nauka. To lubię” oraz program telewizyjny „Sonda2”, dr Tomasz Rożek. W tegorocznych obchodach Święta liczby Pi wzięli udział uczniowie klasy ITEM Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie wraz z opiekunami KatarzynąKniejską i Aleksandrą Chmielowską. Jak mówią organizatorzy akcji – cel jest jeden – zarazić młodych pasją do nauk ścisłych.Rokrocznie sale pękają w szwach, co świadczy o tym że udaje się go osiągnąć.

             

             


            „Klementyna” – wóz reprezentacyjny firmy WAGO ELWAG    09.02.2017r.

                        W czwartek 9 lutego na szkolnym parkingu zawitała po raz kolejny „Klementyna” – wóz reprezentacyjny firmy WAGO ELWAG. Firma WAGO jest producentem tzw.: „szybkozłączek”, czyli elementów wykorzystywanych podczas łączenia przewodów elektrycznych zarówno w instalacjach w budynkach mieszkalnych jak i w instalacjach szaf sterowniczych w obiektach przemysłowych. Wizyta w Naszej Szkole jest kontynuowaniem strategii firmy WAGO polegającej na zapoznaniu Uczniów z nowoczesnymi metodami łączenia przewodów i jednocześnie rozreklamowaniu wśród młodzieży, kształcącej się na kierunkach związanych z energią elektryczną, produktów powstających w zakładach zlokalizowanych we Wrocławiu.

                        W ramach pokazów przeprowadzono osiem lekcji pokazowych w czasie, 
            których Uczniowie ćwiczyli realizację połączeń z wykorzystaniem przewodów jednodrutowych i wielodrutowych, montowali elementy na szynach TH-35 oraz składali układy umożliwiające zasilanie oświetlenia ledowego. Tak jak za poprzednim razem największe wrażenie wśród zgromadzonych Uczniów zrobił pokaz wytrzymałości szybkozłączek. Doświadczenie to polegało na połączeniu szybkozłączki WAGO do zasilacza za pomocą przewodów jednodrutowych i następnie zwiększanie wartości prądu płynącego przez obwód. W trakcie doświadczenia Uczniowie mieli okazję zobaczyć jaka jest wytrzymałość termiczna izolacji przewodów i szybkozłączki, zjawisko nagrzewania się przewodu pod wpływem przepływające prądu, oraz efekt przeciążenia przewodu polegający na stopniowym spalaniu się izolacji i szybkozłączki.

                        Pokazy wywarły ogromne wrażenie na Uczniach w czym ogromna zasługa Pana Łukasza Gregorczyka, który włożył bardzo dużo energii w to aby każdy z Uczniów, uczestniczących w pokazach, nabył nowe umiejętności związane z montażem przewodów. Przedstawiciel i zarazem moderator naszych pokazów starał się tak prowadzić prelekcję, aby żaden z Uczniów się nie nudził i cały czas wykonywał przygotowane ćwiczenia. A zadania przygotowane dla Uczniów wymagały korzystania z umiejętności konfigurowania obwodów, korzystania z specjalistycznych i przestrzegania zasad BHP.

                        Pokazy były owocną lekcją dla Naszej Młodzieży i z pewnością przyczynią się do wzrostu ich wiedzy i umiejętności. Kończąc mam nadzieję, że w przyszłości w Naszej Szkole znowu będziemy mieli okazję gościć „Klementynę” i będzie to kolejna okazja dla Uczniów na udział w ciekawych doświadczeniach.

            GALERIA

             


             

            Sukces naszego ucznia na konkursie międzyszkolnym „Żarówa 2016”    25.05.2016

             

            W ostatnią środę maja, tuż przed długim weekendem, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Raciborzu odbyła się kolejna edycja konkursu międzyszkolnego „Żarówa”. W tym roku do uczestników konkursu dołączyli przedstawiciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy trzeciej Technikum, kształcący się na kierunku technik elektryk: Krzysztof Gierzok i Andrzej Brzustowski.

            Poza naszą szkołą w zawodach uczestniczyli uczniowie szkół z Wodzisławia Śląskiego, Raciborza, Czerwionki-Leszczyny, Rybnika, Skoczowa i Żor. W ramach konkursu należało rozwiązać test jednokrotnej odpowiedzi składający się z czterdziestu zadań oraz dwóch zadań otwartych. Za każde zadanie testowe można było uzyskać jeden punkt, natomiast za zadania otwarte można było otrzymać pięć punktów. W sumie do zdobycia było 50 punktów. Zadania dotyczyły materiału z zakresu: elektrotechniki, elektroniki, telekomunikacji i informatyki oraz maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych.

            Po przeprowadzeniu konkursu uczniowie uczestniczyli w pokazach z zakresu zjawisk towarzyszących przetwarzaniu energii oraz wytwarzaniu pola elektromagnetycznego. W ramach doświadczeń zostały zaprezentowane doświadczenia z wykorzystaniem transformatorów, świetlówek, przekształtników energoelektronicznych. Uczniowie byli świadkami pokazów z wykorzystaniem łuku elektrycznego – praktycznego wykorzystania tego zjawiska i skutków nieroztropnego z nim postępowania.

            Po zakończeniu pokazów i podliczeniu punktów okazało się, że reprezentant naszej szkoły – Andrzej Brzustowski zdobył 28,5 punktu, co dało mu miejsce tuż za podium. Jest to o tyle duży sukces, że pierwsze miejsce zdobył uczeń, który uzyskał 34 punkty. W nagrodę poza dyplomem uczeń wybrał sobie nagrodę spośród przygotowanych przez Organizatora upominków.

            Drugiemu z naszych reprezentantów, Krzyśkowi Gierzokowi, zabrakło niewiele do załapania się na miejsca premiowane dyplomami. Podsumowując pierwszy udział w imprezie organizowanej przez raciborskiego „Mechanika” należy przede wszystkim cieszyć się z osiągniętych rezultatów, zwłaszcza w kontekście rywalizacji z tak uznanymi szkołami z Rybnika, Wodzisławia Śląskiego czy Raciborza. Jednakże dla nas nauczycieli najważniejsze jest chyba stwierdzenie jednego z naszych reprezentantów, że zadania nie były trudne – co pokazuje obiektywnie, że uczniowie są dobrze przygotowywani do zdobycia zawodu elektryka.

                             GALERIA

             


             

            Wycieczka dydaktyczna do odlewni "Łabędy" w Gliwicach

            W dniu 21 kwietnia 2016 roku mechanicy z klasy trzeciej TEM mieli okazję zapoznać się z na żywo z procesem odlewania żeliwa i staliwa w odlewni "Łabędy" w Gliwicach. Odlewnia ta wykonuje odlewy wielkogabarytowe na potrzeby przemysły metalurgicznego i maszynowego.

            Uczestnicy wycieczki poznali cały proces technologiczny odlewania zaczynając od wykonania modelu poprzez formowanie, odlewanie i wykańczanie odlewów. Wycieczka ta na pewno pomoże uczniom w przyswojeniu wiadomości nabywanych na lekcjach.

            Opiekun: p. Katarzyna Kniejska                                                                                                   GALERIA



            Wycieczka dydaktyczna do zakładów „nkt cables” w Warszowicach i „Energetyka Cieszyńska” w Cieszynie

                        W piątek 15 kwietnia uczniowie klas 2TE i 3TE wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do zakładów „nkt cables” w Warszowicach i „Energetyka Cieszyńska” w Cieszynie.

                        Z uwagi na rozbudowany program wycieczka rozpoczęła się o godzinie 715 wyjazdem spod szkoły do firmy „nkt cables” w Warszowicach, produkującej ponad 300 tysięcy kilometrów przewodów elektrycznych rocznie. W trakcie zwiedzania przedsiębiorstwa uczniowie zostali przeszkoleni z zakresu BHP, a następnie oprowadzeni przez pracowników zakładu. W trakcie wycieczki uczniowie zapoznali się z kompletnym procesem produkcji przewodów elektrycznych, stosowanych w domowych instalacjach elektrycznych – od momentu wytwarzania przewodu o zadanej średnicy, poprzez proces nanoszenia izolacji na poszczególne żyły, skończywszy na tworzeniu gotowych produktów oraz ich przygotowaniu do dystrybucji. Poza zwiedzeniem hali produkcyjnej, uczniowie zobaczyli magazyny wypełnione po brzegi gotowymi wyrobami firmy oraz dostępny asortyment przewodów i kabli energetycznych produkowanych przez poszczególne zakłady firmy „nkt cables” w różnych państwach Europy. Na zakończenie wizyty uczniowie uczestniczyli w wykładzie poświęconym zasadom poprawnego wykonywania instalacji, okraszonym przykładami ilustrującymi błędy popełniane przy tworzeniu instalacji. Po zakończeniu wizyty w Warszowicach uczniowie pojechali do Cieszyna - „największego miasta świata”, które nie mieści się w jednym państwie lecz w dwóch.

            Tam zwiedzali Zakład Energetyki Cieszyńskiej, w którym grupę uczniów oprowadzał pan mgr inż. Arkadiusz Lanc. Zaprezentował uczniom cały proces związany z wytwarzaniem energii elektrycznej. Zwiedzanie zakładu rozpoczęło się od bocznicy pociągowej, do której dostarczany jest węgiel. Następnie grupa udała się do hal, gdzie dzięki zachodzeniu procesów termodynamicznych wytwarzana jest energia elektryczna. Po drodze pracownik firmy pokazał zastosowane na terenie zakładu maszyny i urządzenia elektryczne, takie jak: transformatory, baterie kondensatorów. W trakcie zwiedzania uczniowie mieli możliwość poznania budowy i zasad obsługi rozdzielni, elementów takich jak odłączniki, rozłączniki i wyłączniki. Oprowadzający przewodnik często sprawdzał wiedzę uczniów i uzupełniał braki, odnosząc się do przykładów i wyobraźni uczniów. Poza zwiedzeniem hali z kotłami, pomieszczeń oczyszczania wody oraz zobaczenia generatora uczniowie mieli możliwość zobaczenia serwerowi oraz pomieszczenia, z którego steruje się i nadzoruje pracę całej elektrociepłowni.

                        Zwiedzanie zakładu zakończyło się około godziny 13. Przejazd z powrotem do Knurowa zajął ponad godzinę i około godziny 14:30 wycieczka została zakończona.

                       Dzięki zwiedzeniu zakładów uczniowie mieli możliwość naocznego zapoznania się z procesami wytwarzania energii elektrycznej oraz produkcji przewodów elektrycznych. W trakcie wizyty zobaczyli sprzęt, o którym uczą się w trakcie zajęć zawodowych.

            GALERIA

            Opiekunowie: p. Krzysztof Szczepański, p. Bożena Szcześniak


             

            18 marca 2016 r.
            w naszej szkole odbyły się szkolenia i egzaminy nadające uprawnienia SEP

            W piątek 18 marca 2016 r. w naszej szkole odbyły się szkolenia i egzaminy nadające uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci na napięcia do 1 kV popularnie nazywanymi również „uprawnieniami SEP”. W szkoleniach udział wzięli uczniowie klas 4TE i 3TE kształcący się na kierunku technik elektryk oraz uczniowie klasy 3E kształcący się na kierunku elektryk.

            Zgodnie z prawem uprawnienia SEP musi posiadać każda osoba, która w czasie wykonywania swoich obowiązków zawodowych, dokonuje czynności związanych z obsługą maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych, dlatego są one wymagane przez pracodawców podczas rekrutacji pracowników.

            W ramach szkolenia uczniowie powtórzyli wiedzę teoretyczną, którą przerabiali na zajęciach zawodowych w szkole.
            Tematyka szkolenia dotyczyła m.in.:

            • budowy, zasady działania, warunków technicznych obsługi maszyn, urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych,

            • zasad eksploatacji maszyn, urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych,

            • wykonywania prac kontrolno-pomiarowych, montażowych i konserwacyjnych przy maszynach, urządzeniach
              i instalacjach elektrycznych,

            • zasad BHP związanych z pracami przy maszynach, urządzeniach i instalacjach elektrycznych;

            • zasad udzielania pierwszej pomocy osobom porażonym prądem elektrycznym,

            • procedur postępowania w przypadku awarii, pożaru lub innego niebezpieczeństwa dotyczącego maszyn, urządzeń
              i instalacji elektrycznych.

            Po powtórzeniu wiadomości nastąpił egzamin podczas, którego była weryfikowana wiedza teoretyczna i praktyczna uczniów pozwalający uzyskać uprawnienia.

            Dzięki tym uprawnieniom uczniowie będą mogli podjąć pracę w charakterze elektryka, montera instalacji elektrycznych, osoby odpowiedzialnej za utrzymanie ruchu i. in.

            Inicjatorem i organizatorem szkolenia i egzaminu nadający uprawnienia SEP był Pan inż. Zbigniew Wójcik.

             

             

            18.12.2015 r. szkolny etap konkursu ELEKTRON

            W piątkowe przedpołudnie 18 grudnia  2015 r. odbył się etap szkolny konkursu ELEKTRON organizowanego przez Politechnikę Wrocławską. W tym roku odbyła się już VIII edycja. Od roku szkolnego 2014/2015 nasza szkoła również uczestniczy w tych zawodach. W zeszłym roku w konkursie rywalizowało ponad 1100 uczniów z całej Polski. Po ocenie prac biorących udział w konkursie okazało się, że Paweł Klimczak awansował do ścisłego finału, który odbył się we Wrocławiu.

            W tym roku do rywalizacji zgłosiło się ponad 1400 uczniów z całej Polski. Naszą szkołę w konkursie reprezentowali uczniowie klas 2 TE i 3 TE. Etap szkolny został zrealizowany w formie testu wielokrotnej odpowiedzi, który składał się z 25 zadań. Do każdego z zadań przyporządkowane były cztery podpowiedzi. W sumie do zdobycia było 100 punktów. Treść zadań odnosiła się do zagadnień z zakresu: elektrotechniki, elektroniki, informatyki i telekomunikacji.

            Po przeprowadzeniu konkursu, karty odpowiedzi zostały wysłane do Organizatora konkursu. W obecnej chwili czekamy na wyniki ...

             

             

             

             

             

             

            opiekun: p. K. Szczepański


             

            04.12.2015r.  Obchody Dnia Górnika

            Uczniowie technikum w zawodzie technik górnictwa podziemnego z okazji Barbórki odwiedzili kilka miejsc:

            1. Miejskie Przedszkole nr 2 w Knurowie.
            2. ŚWIETLICĘ WSPARCIA DZIENNEGO przy PCK w Szczygłowicach. Uczniowie – górnicy opowiedzieli dzieciom o trudnościach zawodu górnika i o tradycjach z tym związanych. Dzieci ugościły ich z całego serca – własnoręcznie przygotowanymi WYŚMIENITYMI potrawami z warzyw.
            3. BARBÓRKA dla Partnerów Powiatu Gliwickiego
              Nasi uczniowie wzięli udział w Powiatowej Karczmie Barbórkowej, przygotowali specjalny program artystyczny o pielęgnowaniu tradycji górniczych. Gośćmi karczmy były delegacje z Powiatu Puckiego i Powiatu Calw.

                                                                                                                                                       GALERIA


             

            13.11.2015R. WYCIECZKA DO ZAKŁADU POWEN SA W ZABRZU

            Uczniowie klasy IV TEM, którzy kształcą się w zawodach technik elektryk i technik mechanik zwiedzili zakład firmy POWEN w Zabrzu.

            GALERIA

             


            II ETAP KONKURSU ELEKTRON  - WROCŁAW

            W przedostatni piątek lutego odbył się drugi etap konkursu ELEKTRON organizowanego przez Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Do drugiego etapu zakwalifikował się Uczeń Naszej szkoły Paweł Klimczak, który w pierwszej części zajął 33 miejsce na ponad 1120 uczestników konkursu.                                                                                                                

            Druga część konkursu składała się z testu wielokrotnej odpowiedzi, w którym wiadomo było że 25 odpowiedzi jest prawidłowych (liczba pytań wynosiła 20). Uczestnik konkursu mógł zaznaczyć wyłącznie 25 odpowiedzi, w przypadku zaznaczenia większej liczby odpowiedzi liczyło się pierwszych 25 zaznaczeń. Żeby jeszcze utrudnić poziom rywalizacji w trakcie konkursu mierzono czas i o kolejności decydowały nie tylko ilość poprawnych odpowiedzi, ale również czas rozwiązywania testu.

            Po zakończeniu testu Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji mających zaprezentować możliwości wydziału, więc czas oczekiwania na wyniki konkursu szybko przeminął. Po zakończeniu zmagań uczestniczyliśmy w wykładzie Pani prof. dr hab. inż. Danuty Kaczmarek poświęcony powłokom wielofunkcyjnym, a następnie zostaliśmy oprowadzeni po laboratoriach wchodzących w skład wydziału. Zwiedziliśmy m.in. laboratorium diagnostyki nanomateriałów, laboratorium mikroskopii sił atomowych, oraz laboratorium optoelektroniki i techniki światłowodowej. W trakcie zwiedzania mieliśmy możliwość uczestniczenia w wielu doświadczeniach realizowanych na najnowocześniejszej aparaturze.

            Następnie zostaliśmy ponownie zaproszeni do Sali, w której Uczniowie pisali egzamin i nastąpił moment na który oczekiwaliśmy z niecierpliwością – ogłoszenie wyników. Po podsumowaniu wyników okazało się, że Paweł zdobył 15 punktów na 25 możliwych do uzyskania i zajął 30 miejsce na 54 uczestników. Wynik ten jest o tyle cenniejszy, gdyż Paweł kształci się na kierunku technik elektryk, a konkurs dotyczył materiału z elektroniki, telekomunikacji, teleinformatyki oraz informatyki. W efekcie uzyskanego rezultatu Dziekan Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki – Pan prof. dr hab. inż. Andrzej Dziedzic wręczył Naszemu Uczniowi dyplom uznania za dobry wynik uzyskany w konkursie.

            Po zakończeniu zmagań, korzystając z ładnej pogody wybraliśmy się na wycieczkę po przepięknym Wrocławiu. Mnóstwo przepięknych budowli skomasowanych na niewielkiej przestrzeni zapierało dech w piersiach i zachęcało do dalszej wycieczki. Niestety nieubłagany czas, nie pozwolił na dłuższe zwiedzanie i powoli nastawał moment powrotu przed popołudniowym szczytem komunikacyjnym.

            Podsumowując udział Naszej Szkoły w konkursie ELEKTRON, jesteśmy zadowoleni z osiągniętych rezultatów, zwłaszcza że konkurs dotyczył materiału z zakresu elektrotechniki oraz elektroniki i szeroko rozumianej teleinformatyki. Osiągnięte rezultaty przez innych Uczniów uczestniczących w konkursie, pozwalają Nam wierzyć że kształcimy na wysokim poziomie i praca Naszej Kadry Dydaktycznej przynosi efekty. Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia i już dzisiaj nie możemy doczekać się kolejnej edycji konkursu i sprawdzenia wiedzy Naszych Uczniów w zewnętrznym konkursie.

            GALERIA


             

            Podsumowanie konkursu ELEKTRON 2014

            10 grudnia odbył się w Naszej Szkole pierwszy etap konkursu ELEKTRON organizowanego przez Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Do zawodów z ramienia Naszej Szkoły przystąpili uczniowie klas 2 TE i 4 TE kształcący się na kierunku technik elektryk. Konkurs ELEKTRON ma rangę ogólnokrajową i składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap przeprowadzany jest w szkołach, które zgłosiły chęć współzawodnictwa w konkursie i polega na rozwiązaniu testu wielokrotnej odpowiedzi. Do pierwszego etapu zgłosiło się ponad 1200 chętnych z ponad 60 szkół ponadgimnazjalnych. Biorąc powyższe pod uwagę, tym milej jest Nam poinformować, że do drugiego etapu konkursu awansował Paweł Klimczak z klasy 4 TE, kształcący się na kierunku technik elektryk. Paweł zdobył 174 punkty, na 200 możliwych do uzyskania i znalazł się w gronie 59 uczniów zakwalifikowanych do części finałowej. Teraz czekamy na wyniki finału, wierząc że Pawłowi uda się osiągnąć sukces.

            Pozostałym uczniom Naszej Szkoły, którzy zgłosili się do konkursu, dziękuję za udział i rywalizację w zawodach, oraz gratuluję osiągniętych rezultatów.

             

             

            WYCIECZKA DYDAKTYCZNA  DO ZAKŁADU FIRMY "nkt cables"

            Warszowice – malowniczo usytuowana miejscowość leżąca u podnóża Beskidu śląskiego, była celem wycieczki dydaktycznej dla uczniów klasy 4 TE w dniu 13 października 2014 r.. W ramach wycieczki uczniowie zwiedzili zakład firmy „nkt cables” produkującej przewody i kable elektryczne oraz elektroenergetyczne. Zwiedzanie przedsiębiorstwa poprzedzone było szkoleniem z zakresu BHP, które przeprowadził pan mgr inż. Aleksander Stolp piastujący stanowisko inżyniera w dziale „Sprzedaży” firmy „nkt cables”. Po przeprowadzeniu szkolenia, uczniowie zostali zapoznani z działalnością grupy „nkt” obejmującej nie tylko produkcję przewodów i kabli do instalacji elektrycznych, ale również przewodów elektroenergetycznych, kabli układanych na dnie morza, oraz wiązek przewodów stosowanych w instalacjach elektrycznych pojazdów samochodowych.

            W trakcie zwiedzania zakładu uczniowie zapoznali się z procesem produkcji przewodów elektrycznych stosowanych w instalacjach domowych : od momentu ich dostarczenia w postaci nawiniętych na bębny drutów, poprzez proces dostosowywania ich wymiarów do wymogów normy za pomocą obróbki mechanicznej i obróbki cieplnej, nakładanie barwionych izolacji na poszczególne przewody z prędkościami dochodzącymi do kilkudziesięciu metrów na minutę, skończywszy na scalaniu zaizolowanych przewodów w obrębie wspólnej osłony i po odpowiednim przycięciu umieszczeniu w magazynie gotowych wyrobów.

            Na zakończenie wycieczki uczniowie mieli możliwość zaobserwowania składowiska bębnów z nawiniętymi kablami elektroenergetycznymi. Widok bębnów o średnicy kilku metrów wywarł na nich ogromne wrażenie.

            Podsumowując, dzięki wycieczce uczniowie byli naocznymi świadkami produkcji przewodów stosowanych w instalacja elektrycznych, obserwowali pomiary którym poddawane są przewody w ramach kontroli jakości, mieli możliwość sprawdzenia ile kilometrów pojedynczego przewodu mieści się na bębnie, zaobserwowali proces nakładania izolacji na żyłę przewodu i dowiedzieli się możliwościach podjęcia pracy w firmie „nkt”. Ta ostatnia informacja może wydawać się o tyle dziwna, gdyż Knurów dzieli od Warszowic ponad 30 km, co może skutecznie zniechęcić do starania się o zatrudnienie. Tym niemniej w trakcie prezentacji związanej z osiągnięciami grupy „nkt”, okazało się że ta firma ma zakład produkujący polwinit w postaci granulowej, którego siedziba mieści się w ... Knurowie.

            Opiekun: p. Krzysztof Szczepański


            WYSTAWA "TOOLEX 2014" 
            Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki w Sosnowcu

            Uczniowie klas II Tem, III Tem i IV Tem mieli możliwość zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi
            w zakresie obrabiarek i technologii wytwarzania.

            STRONA TARGÓW  http://www.exposilesia.pl/toolex/pl/

             

      • brak danych