• OPIEKUN MEDYCZNY (532102)

• MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych
          i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej

Nauka trwa 3 semestry, czyli 1,5 roku.

Zajęcia będą odbywać się 3 lub 4 dni w tygodniu i zaczynać po godzinie 15 – tej.

Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie opiekun medyczny powinien być przygotowany do:

1. rozpoznawania problemów funkcjonalnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych osoby chorej
            i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku,
          2. świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku,
          3. współpracy z pielęgniarkami i lekarzami oraz innym personelem,
          4. wykonywania czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych,
          5. wykonywania czynności z zakresu gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D – metoda Hoppe,
          6. wykonywania wybranych czynności medycznyc

Przedmioty:

BHP
          Podstawy anatomii, fizjologii i patologii
          Podstawy opieki medycznej
          Rozpoznawanie problemów opiekuńczych i medycznych
          Planowanie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych
          Język zawodowy angielski
          Pracownia zabiegów higienicznych
          Pracownia zabiegów medycznych
          Pracownia rehabilitacji ruchowej
          Pierwsza pomoc
          Opieka nad osobą chorą, niesamodzielną, z demencją
          Praktyka zawodowa

Opiekunowie medyczni mogą znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach – przede wszystkim na oddziałach szpitalnych, ale również w DPS-ach, punktach pobrań, hospicjach, w PCK, w opiece środowiskowej czy w prywatnej opiece domowej.

Słuchacze szkoły policealnej przystępują do egzaminu zawodowego, który ma rangę egzaminu państwowego i jest przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Egzamin ma dwie części: teoretyczną  i praktyczną.

Część teoretyczna polega na rozwiązaniu testu, który sprawdza wiedzę z zakresu opieki medycznej i pielęgnacji chorego. Test trwa 60 minut i składa się z 40 pytań zamkniętych. Warunkiem zdania egzaminu pisemnego jest uzyskanie 50% poprawnych odpowiedzi

Część praktyczna egzaminu polega na wykonaniu zadania, które może być związane  z czynnością medyczną lub dokumentacją. Ocena jest przeprowadzana zgodnie z zasadami ustalonymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Aby zdać część praktyczną egzaminu, trzeba uzyskać minimum 75% punktów możliwych do uzyskania.

Osoby, które uzyskują pozytywny wynik egzaminu, potwierdzają tym samym kwalifikacje potrzebne   w zawodzie opiekuna medycznego i otrzymują certyfikat kwalifikacji zawodowej, wydany przez OKE. Na jego podstawie wystawia się dyplom zawodowy oraz Europass – suplement w języku angielskim, który stanowi uzupełnienie i wyjaśnienie informacji zawartych ‎w dyplomie dla ‎pracodawców i instytucji zagranicznych.

Powyższe dokumenty są bezterminowe i potwierdzają  wszystkie uprawnienia, których potrzebuje opiekun medyczny, aby rozpocząć pracę w szpitalu, przychodni, sanatorium czy domu pomocy społecznej.