• Elektryk

• Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, absolwent uzyska dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a także otrzyma wykształcenie zasadnicze branżowe.

Absolwenci szkoły branżowej I stopnia będą mogli:

- kontynuować naukę w systemie szkolnym w szkole branżowej II stopnia, lub

- podnosić swoje kwalifikacje w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych i jednocześnie aktywizować się na rynku pracy.

Ze względu na specjalizację górniczą uczniowie tego kierunku objęci są programem stypendialnym oraz otrzymają
                     gwarancję zatrudnienia w jednym z zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A

Symbol cyfrowy zawodu: 741103

Kwalifikacja
          ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych

Jakie umiejętności, cechy psychologiczne lub uzdolnienia są przydatne w zawodzie ?

Elektryk powinien mieć dobry wzrok i słuch , posiadać zdolność do koncentracji i podzielność uwagi , bardzo istotne są uzdolnienia techniczne (zwłaszcza matematyczne) oraz twórcze myślenie. Ważna jest odpowiedzialność za sprawne działanie instalacji , jak również za bezpieczeństwo ludzi.

Jakie masz perspektywy zatrudnienia?

Pracę znajdziesz w zakładach wytwarzających, przetwarzających l przesyłających energię elektryczną (elektrownie i zakłady energetyczne), eksploatujących energię elektryczną (huty, przemysł wydobywczy, transport kolejowy i wodny, gospodarka komunalna), produkujących maszyny l urządzenia elektroenergetyczne oraz sprzęt elektryczny powszechnego użytku (w tym zakłady rzemieślnicze).