„Szkoła Patriotów”
Sprawozdanie z działań podętych w ramach projektu „Szkoła Patriotów”
Od 1 maja 2023 r. uczniowie klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie (do 31 sierpnia II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie) wraz z nauczycielami realizowali projekt „Szkoła Patriotów”.
Cele projektu:
- przywracanie i podtrzymywanie pamięci o ważnych dla historii Ojczyzny i regionu bohaterach i wydarzeniach;
- upowszechnianie wiedzy na temat miejsc, faktów i postaci, które są lub były związane z walką o niepodległość, bohaterstwem i męczeństwem;
- systematyczna opieka nad miejscami pamięci;
- kształtowanie wśród dzieci i młodzieży szacunku do przeszłości i tradycji, dziedzictwa narodowego i kulturowego;
- pielęgnowanie tradycji patriotycznych poprzez propagowanie wiedzy o ważnych wydarzeniach w historii kraju i regionu.
Poświadczeniem zrealizowania powyższych celów powinien być Certyfikat „Szkoła Patriotów/Przedszkole Patriotów”, który jest przyznawany przez Śląskiego Kuratora Oświaty.
Poniżej znajduje się kalendarium wydarzeń, w których braliśmy udział podczas czasu trwania projektu od maja do września 2023 r. oraz dokumentacja w postaci zdjęć.
1. Maj 2023 r.:
a) gromadzenie informacji na temat lokalnych bohaterów;
b) udział klas mundurowych w poligonie wojskowym.
2. Czerwiec 2023 r. do sierpnia 2023 r.:
a) planowanie działań w zakresie tematyki projektu;
b) nawiązanie kontakt z rodziną porucznika Zygmunta Szymczaka, który był żołnierzem Armii Krajowej, prześladowanym po II wojnie światowej przez władze komunistyczne;
c) uczeń klasy mundurowej, a zarazem prawnuk porucznika Szymczaka przygotował notkę o swoim pradziadku, zebrał dokumenty oraz przeprowadził wywiad z babcią (córką porucznika).
3. Wrzesień 2023 r.:
a) udział w alercie 1 września o godz. 4.45 przy grobach Westerplatczyków chorążego Edwarda Szewczuka i kaprala Michała Plewaka na cmentarzu parafialnym w Bojkowie;
b) 13 – 14 września 2023 r. - udział w XVIII biegu ku czci pamięci męczenników stanu wojennego do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki z Katowic do Warszawy;
c) 15 września - udział w uroczystości nadania wyróżnienia dla Aresztu Śledczego w Gliwicach;
d) 16 września - czynny udział i współpraca podczas organizacji Pikniku Militarnego Powiatu Gliwickiego w Niewieszy;
e) 30 września - udział w uroczystej mszy świętej w Wielowsi na polanie „Hubertus” z ceremoniałem wojskowym w rocznicę masowej zbrodni dokonanej we wrześniu 1946 r przez NKWD i UB na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych.
Pamiętamy również o miejscach pamięci w naszym mieście.
Pomnik Powstańców Śląskich jest szczególnym miejscem dla naszej szkoły, jest to obiekt zabytkowy. Został poświęcony w roku 1923 (czerwiec) przez księdza Jana Chrząszcza. W czasie działań wojennych II wojny światowej został zburzony przez Niemców. Za czasów PRL-u został odbudowany i nosił nazwę Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Dopiero w roku 1995 przywrócono jego pierwotny wygląd. Corocznie 11 listopada młodzież, która podejmuje naukę w klasach mundurowych i ratowniczych przeżywa tam uroczyste zaprzysiężenie. Okazjonalnie pod pomnikiem składane są kwiaty, a pamięć o powstańcach jest przypominana na lekcjach historii i języka polskiego oraz znajduje swoje miejsce podczas apeli szkolnej o tematyce patriotycznej.
Pomnik marszałka Ferdynanda Focha znajduje się niedaleko budynku szkolnego. Pamięć o postaci marszałka pielęgnujemy ze względu na fakt, że Foch odwiedził Knurów i został zapamiętany przez historię jako wielki przyjaciel Polski i Polaków. Marszałka uznaje się za jednego z głównych dowódców, który doprowadził do zwycięstwa Wielkiej Brytanii i Francji w I wojnie światowej. Został mianowany marszałkiem Francji. Wielkiej Brytanii i Polski. W 1921 r Józef Piłsudski dokonał uhonorowania Ferdynanda Focha Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari odpiętym z własnego munduru. W Knurowie, w 1922 r. upamiętniono marszałka, nadając jednej z kopalni jego nazwisko. Niedawno odsłonięto również pomnik marszałka Focha w Knurowie. Znajduje się on na rondzie przy ul. Szpitalnej, blisko szkoły, jednak umiejscowienie go tam utrudnia oddawani mu honorów.
Pamięć o Feliksie Michalskim jest również pielęgnowana przez nas uczniów. Michalski był żołnierzem Wojska Polskiego, polskim działaczem niepodległościowym na Śląsku oraz uczestnikiem III powstania śląskiego. Był on dowódcą I kompanii II batalionu Ochotniczych Oddziałów Powstańczych broniących w 1939 linii granicznej na Śląsku. Za zasługi dla miasta Knurowa jedna z ulic została nazwana jego imieniem. Nazwisko Michalskiego widnieje również na wspomnianym wyżej zostało pomniku Powstańców Śląskich.
Klasy mundurowe i ratownicze naszego liceum od momentu ich utworzenia uczestniczą w życiu lokalnej społeczności poprzez aktywny udział w wielu wydarzeniach na terenie Powiatu Gliwickiego. Są to nie tylko wydarzenia związane z opisanymi wyżej miejscami, ale również takie, które poszerzają pamięć patriotyczną o bohaterach wojen światowych, żołnierzach podziemia czy ofiarach stanu wojennego. Angażujemy się w akcje społeczne, które mają na celu edukowanie społeczeństwa w zakresie udzielania pierwszej pomocy w domach pomocy społecznej, w przedszkolach, podczas pikników czy dni otwartych.
Uczestniczymy w licznych akcjach charytatywnych, które mają miejsce w naszym powiecie, wspierając w ten sposób osoby chore i potrzebujące naszego wsparcia lub bezpośredniej pomocy.
Prezentujemy umiejętności klas mundurowych, ratowniczych podczas licznych imprez powiatowych, zawodów sportowych. Szerzymy nie tylko wiedzę o szeroko rozumianym bezpieczeństwie, ale uczestniczymy także w Narodowym Czytaniu pielęgnując w ten sposób pamięć o literaturze polskiej i jej twórcach.
W naszej szkole odbywają się prelekcje na temat lokalnych bohaterów. Są zapraszani historycy, pisarze; bierzemy udział w konkursach na tematy ważne dla historii naszej Ojczyzny Zawieramy liczne współprace np. z Aresztem Śledczym w Gliwicach, Stowarzyszeniem Pamięci Armii Krajowej. Co roku pod pomnikiem Powstańców Śląskich (listopad) w obecności władz Powiatu Gliwickiego uczniowie klas mundurowych składają uroczystą przysięgę.
Nie sposób wymienić wszystkich działań, w które angażują się uczniowie oraz nauczyciele.
Pielęgnujemy wiedzę o lokalnych patriotach, historię regionu, by rozwijać przywiązanie i miłość do Ojczyzny, a w razie potrzeby, brać udział w obronie jej suwerenności. Nasze działania można śledzić na Facebooku, na oficjalnym profilu szkoły.
14