• TECHNIK SPAWALNICTWA

Technik spawalnictwa zajmuje się łączeniem materiałów różnymi metodami spawalniczymi. Organizuje, nadzoruje i wykonuje prace związane z łączeniem, cięciem i zgrzewaniem materiałów oraz projektowaniem, wytwarzaniem, eksploatacją i utrzymaniem w ruchu różnego rodzaju maszyn i urządzeń mechanicznych. Przeprowadza ich montaż, naprawy i konserwacje, wykrywa i usuwa przyczyny awarii oraz uszkodzeń, wymienia zużyte lub uszkodzone elementy oraz zespoły w maszynach i urządzeniach.

Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik spawalnictwa:

– potrafi wykonywać połączenia spawane różnymi metodami spawalniczymi: spawanie w osłonie gazów ochronnych
           MIG/MAG  i  TIG, spawanie gazowe, spawanie elektryczne,

– potrafi zaprojektować połączenia konstrukcyjne oraz części maszyn przy pomocy oprogramowania typu CAD,

– posiada umiejętności oceny złączy spawanych i obsługuje urządzenia kontrolno-pomiarowe,

- otrzymuje książeczkę spawacza

symbol cyfrowy zawodu: 311516

KWALIFIKACJE ZAWODOWE
        MEC.03. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń
        MEC.10. Organizacja i wykonywanie prac spawalniczych

Technik spawalnictwa może znaleźć zatrudnienie:

– w budownictwie przemysłowym,

– przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją urządzeń technicznych,

– zakładach usługowo-naprawczych jako specjalista z zakresu łączenia metali,

– na stanowiskach nadzoru technicznego, jako technolog, konstruktor, organizator przebiegu procesów wytwarzania maszyn i urządzeń,

– jako kontroler jakości, konserwator i pracownik z zakresu utrzymania ruchu.

Klasa patronacka

Od września 2021r. została utworzona klasa o profilu technik spawalnictwa. Przedstawiciele kadry pedagogicznej prowadzić będą zajęcia i konsultacje w szkole, natomiast dodatkowo uczniowie klasy skorzystają m.in. z praktyk/stażów organizowanych na terenie Haldex S.A. w Zakładzie Remontowym Knurów FOCH w Knurowie.

Spółka Haldex S.A. zobowiązuje się do przyjmowania uczniów na praktyki zawodowe. a najlepsi uczniowie po skończeniu szkoły mają zapewnioną pracę.

Dla najlepszych uczniów za najlepsze wyniki w nauce przewidziane jest stypendium.

Poprzez wspólną umowę zarówno Zespół Szkół, Starostwo Gliwickie, jak i Spółka Haldex S.A. zobowiązały się również do wzajemnego promowania zawodu.