Uczniowie klas graficznych 4Tmg i 3Tg wzięli udział w największych targach poligrafii i druku cyfrowego Warsaw Print-Tech EXPO 2023 oraz szlakiem patrona szkoły zwiedzali Toruń.
Uczniowie klas graficznych 4Tmg i 3Tg wzięli udział w największych targach poligrafii i druku cyfrowego Warsaw Print-Tech EXPO 2023 oraz szlakiem patrona szkoły zwiedzali Toruń.
Dziś rozpoczeliśmy uroczyście nowy rok szkolny i możemy powiedzieć z dumą: "Chodzę do Kopernika", bo nasze szkoły od 1 września br. noszą imię Mikołaja Kopernika - wybitnego astronoma, lekarza, matematyka, filologa i stratega wojskowego, co świetnie się wpisuje w ogólnopolskie obchody 550 rocznicy jego urodzin.
Uroczystość rozpoczecia roku swoją obecnością uświetnili Pan Starosta Adam Wojtowicz oraz kapral Pani Kinga Walaszczyk przedstawiciel WCR Gliwice, którzy wręczyli awanse na wyższe stopnie uczniom klas mundurowych i ratowniczych.
Konkurs „Zielona Pracownia_Projekt’2023” skierowany był do szkół podstawowych i średnich z terenu województwa śląskiego, a jego przedmiotem było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych.
Wczoraj na Zamku w Ogrodzieńcu odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia konkursu, podczas której dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, Monika Ziółkowska w towarzystwie Adama Wojtowicza, wicestarosty gliwickiego, otrzymała dyplom potwierdzający przyznanie dofinansowania. Szkołę dumnie reprezentowali również uczniowie i nauczycielka biologii pani Małgorzata Foik. Szkolna Ekopracownia będzie nazywała się „Zielono mi” - będzie naprawdę zielono i klimatycznie. Efekt zostanie osiągnięty poprzez trójwymiarową tapetę lasu deszczowego, zielone rolety z efektem kropli oraz akwaria z rybami i terraria ze zwierzętami. Przedłużeniem trójwymiarowej fototapety będą rośliny doniczkowe. Nowe meble, pomoce dydaktyczne oraz stanowiska mikroskopowe uprzyjemnią naukę uczniom.
W dniu 9 maja w Pszczynie odbył się Pierwszy Śląski Turnieju Spawania w Świecie Wirtualnej Rzeczywistości.
Turniej Spawania VR odbył się wraz z Konkursem AUTOFACHMAN, gdzie w hali Powiatowego Ośrodka Sportowego, rywalizowały ze sobą drużyny uczniów ze szkół województwa śląskiego. „Było to dobre wystąpienie naszej drużyny w składzie: Krzysztof Skiba, Kacper Szeliga oraz Szymon Nieradzik. Niestety nie zdobyliśmy podium, ale było bardzo blisko relacjonuje opiekun pan Roman Kaczmarczyk.
W trakcie dnia otwartego mieliśmy okazję zaprezentować uczniom klas 8 szkół podstawowych to co mamy najlepszego w naszej szkole. Goście odwiedzali sale/pracownie pod okiem przewodników, którymi byli uczniowie naszej szkoły. W salach na grupy czekali nauczyciele, którzy ciekawie opowiadali o swoim nauczanym przedmiocie i szkole. Galeria zdjęć wykonanych przez naszego ucznia Szymona Witkiewicza.
Kochani! Żegnamy Was życzeniami płynącymi z głębi serca. Niech omijają Was troski, smutki i zwątpienia, a towarzyszy radość, zrozumienie, przyjaźń i jakże potrzebna nadzieja.
Pluton 3loa zajął II miejsce. Pluton 2loa zajął IV miejsce. W kategorii Dowódca Drużyny III miejsce zajął Bartosz Szwerthalter.
W Turnieju wzięło udział dziesięć drużyn z naszego województwa, każdy zespół zaprezentował:
program obowiązkowy:
-musztra indywidualna
-musztra zespołowa
oraz program dowolny:
-musztra paradna
Gratulujemy zajęcia wysokich miejsc. Jesteśmy z Was dumni ! Życzymy dalszych sukcesów.
II miejsce w klasyfikacji generalnej - srebrne indeksy na studia w Akademia WSB - WSB University z Dąbrowy Górniczej dla drużyny chłopców.
I miejsce w kategorii najlepsza drużyna dziewczęca.
Na zakończenie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród z udziałem Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski
Drużyna dziewcząt w składzie: Sandra Bończyk, Nadia Cieśla, Iga Rduch, Zofia Zyznowska
Drużyna chłopców w składzie: Mateusz Lewandowski, Dominik Balcer, Tomasz Chrostek, Bartosz Szwerthalter
Przedstawiciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie biorą właśnie udział w pierwszej wycieczce realizowanej w ramach międzynarodowego projektu "Generacja V4". Zakres tematyczny to wspólne korzenie Polaków i Czechów - Piastowie i święty Wojciech. Trzydniowy wyjazd do Pragi sfinansowany jest ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
Uczestnicy projektu, czyli 15 uczniów i uczennic z klas technikum w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej, w drodze do Pragi, odwiedziło Libice - miejsce urodzenia świętego Wojciecha, a w samej stolicy - Wyszehrad, czyli drugą siedzibę czeskich władców, gdzie urzędował pierwszy król Czech, Wratysław II ze swoją żoną - polską księżniczką Świętosławą. Zobaczyliśmy tam również bazylikę apostołów św.św. Piotra i Pawła, romańską rotundę św. Marcina, rzeźby zakochanych (w tym kontrowersyjną Libuszę), średniowieczne mury obronne z licznymi punktami widokowymi na miasto oraz Czarcią Kolumnę.Koordynatorem projektu i kierownikiem wycieczki jest pani Anna Kur sprawująca opiekę z panią Anną Kocybą, która wspiera wszystkich od strony językowej. Warto dodać, że realizacja projektu odbywa się w języku angielskim.
W dniach od 22 do 24 marca nasza społeczność szkolna wybierała kandydata na patrona liceum, technikum i szkoły branżowej. Szkolna Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów uczniów, rodziców i pracowników szkoły ustaliła, że kandydatem na naszego patrona zostaje Mikołaj Kopernik. Mamy już za sobą pierwszy krok. O dalszym przebiegu procedury wyboru będziemy informować na bieżąco.
współpracy w zakresie edukacji w naszej szkole. Już od sześciu lat absolwenci kierunków związanych z górnictwem z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie mają zapewnioną pracę w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Władze spółki i Powiatu Gliwickiego zdecydowały o kontynuowaniu współpracy. Zawarte właśnie porozumienie dotyczy uczniów, którzy naukę rozpoczną we wrześniu. Oprócz gwarancji zatrudnienia obejmuje ono również praktyczną naukę zawodu w kopalniach JSW.
W Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie rusza nowy międzynarodowy projekt. "Generacja V4" to mikrogrant wymiany młodzieży w wieku 14-30 lat. Realizowany będzie w pierwszym półroczu 2023 roku. Zakres tematyczny projektu to wspólne korzenie Polaków i Czechów - Piastowie i święty Wojciech.
W ramach realizacji projektu zaplanowano zajęcia z historii, języka angielskiego i geografii oraz dwa trzydniowe wyjazdy. Pierwszy z nich to wycieczka do Pragi, która odbędzie się na początku kwietnia. Oprócz zwiedzania miejsc zabytkowych odwiedzimy również szkołę - Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium, która jest naszym partnerem w projekcie. Drugi wyjazd, który planujemy zrealizować w maju to zwiedzenie szlaku Piastów - odwiedzimy Biskupin, Gniezno i Poznań. Uczestnicy projektu to po 15 uczniów i uczennic z naszej szkoły oraz szkoły w Czechach, wszyscy z klas technikum w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Warto dodać,że uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów. Wszystko finansowane jest ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Wartość projektu i dofinansowania to 10 000 EUR. Językiem wiodącym projektu jest język angielski. Koordynatorem projektu jest pani Anna Kur, w realizacji projektu bierze udział także pani Anna Kocyba. Nadzór merytoryczny w związku z tematyką projektu pełni pani Marta Asłanowicz.
Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku, DBI organizowane jest w ponad 150 państwach.
W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Gala została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami konferencji są: Google Polska, Meta, Tik Tok oraz Librus.
8 grudnia młodzież kształcąca się w klasach technikum: technik elektryk, technik mechanik, technik spawalnictwa oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej, jak również szkoły branżowej w zawodach: ślusarz, mechanik-monter maszyn i urządzeń oraz elektryk wzięła udział w Technikariach, które zostały zorganizowane, jak w poprzednich latach, z inicjatywy nauczycieli przedmiotów zawodowych. Tegoroczne hasło brzmiało: „Druk 3D –nowoczesna technika wytwarzania”
Swoją obecnością zaszczycili nas goście, m.in. Członek Zarządu Powiatu Gliwickiego - p. Józef Kruczek, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Powiatu Gliwickiego p. Anetta Krzemińska, Prezes Zarządu firmy „Haldex” - p.Bogdan Leśniowski oraz pan dyrektor Czesław Wilczak.
Technologię druku 3D, zastosowanie tej technologii w różnych branżach oraz zagadnienia związane z modelowaniem 3D w bardzo interesujący sposób przedstawili uczniowie technikum.
W czasie spotkania uczestnicy mieli możliwość śledzenia procesu drukowania 3D oraz zapoznali się z metodą wykonywania nadruków na różnego rodzaju materiałach.
Tradycyjnie już, nauczyciele przedmiotów zawodowych przyznali wyróżnienia i nagrody „Najlepszy zawodowiec” uczniom wyróżniającym się pod względem umiejętności praktycznych w poszczególnych zawodach.
Przygotowano również konkursy wiedzy i umiejętności technicznych. Pierwszy, ogólnotechniczny, dotyczył wiedzy teoretycznej, w drugim natomiast uczniowie klas pierwszych sprawdzili swoje umiejętności praktyczne. Zwycięzcom w konkursach serdecznie gratulujemy!
W poniedziałek 28 listopada w naszej szkole odbyły się prelekcje prowadzone przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Gliwicach. Wzięło w nich udział pięć klas. Tematyka spotkań dotyczyła zawodów przyszłości oraz poruszania się na rynku pracy. Uczniowie dowiedzieli się także, czym zajmuje się urząd i kto może skorzystać z jego usług. Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy ponownie!
kampanii "19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży"
W ramach światowej kampanii "19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży" Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowało konkurs na plakat dla młodzieży powiatowych szkół średnich. Nasi uczniowie spisali się na medal i zajęli pierwsze trzy miejsca! Pierwsze otrzymała Paulina B. z klasy III Tmg, drugie zajął Nathaniel P. z kl. IV Tg, natomiast trzecie - Lilianna M. z kl IV Tp. Serdecznie gratulujemy!
Wychodząc na przeciw zainteresowaniom uczniów naszej szkoły, pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych graficznych Pani Anety Gronet, 31 października odbyło się inauguracyjne spotkanie osób pasjonujących się modelowaniem 3D w programie Blender.
Liderem grupy został Wojciech Bochenek z klasy 2 Tg, który najlepiej opanował umiejętność modelowania graficznego. Spotkania będą odbywać się cyklicznie. Zapraszamy do współpracy osoby zainteresowane grafiką 3D."
W wyniku wyborów decyzją uczniów i nauczycieli największą liczbę głosów otrzymali: Olga Kalisz Seweryn Bajerski Bartosz Błażejak Gratulujemy i życzymy owocnych działań
12 października 2022 r. w Areszcie Śledczym w Gliwicach podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Aresztem Śledczym w Gliwicach a Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie.
12 października 2022 r. w Areszcie Śledczym w Gliwicach podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Aresztem Śledczym w Gliwicach a Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie. Aktu podpisania dokonali Monika Ziółkowska, dyrektor ZSZ nr 2 w Knurowie oraz mjr Michał Mudy, dyrektor Aresztu Śledczego w Gliwicach w obecności Adama Wojtowicza, wicestarosty gliwickiego. W spotkaniu udział wzięli również mjr Piotr Kubas, wicedyrektor Aresztu Śledczego w Gliwicach, Szymon Kościarz, wicedyrektor ZSZ nr 2 w Knurowie oraz st. szer. Natalia Szarapow, rzeczniczka prasowa dyrektora Aresztu Śledczego w Gliwicach.
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego "Klas mundurowych" i "Klas ratowniczych" odebrali uzasadnione stopnie awansu.
Gratulacje składali zasproszeni goście m.in. Pan starosta Adam Wojtowicz, Pan dyrektor szkoły Szymon Kościarz, przedstawiciele knurowskiego oddziału PCK Pan Tomasz Reginek, Pani Magdalena Kupka, Pani Karina Mońka, mł. chor. Sławomir Tokarz oraz wychowawcy.
Powered by aSc EduPage